LU PSK studentu dalība kopīgajās taktiskajās mācībās Ķeipenē

No 18. līdz 19. septembrim Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes Ķeipenes posteņa teritorijā un Ogres novada Ķeipenē notika Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas, Valsts policijas koledžas, Valsts robežsardzes koledžas un Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas (LU PSK) kopīgi rīkotās taktiskās mācības saistībā ar studējošo profesionālajām prasmēm ārkārtas situācijas novēršanā, seku likvidēšanā, cietušo palīdzības sniegšanā, lai izprastu un veicinātu kopējo sadarbību, pielietojot katra dienesta – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts robežsardzes, Valsts policijas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbības algoritmus, metodes un nepieciešamo aprīkojumu.

Taktisko mācību mērķis ir stiprināt iesaistīto glābšanas dienestu savstarpējo sadarbību ārkārtas situācijas apstākļos, veicinot izpratni par glābēju darba specifiku un starpinstitucionālo sadarbības nozīmi dienestu pienākumu izpildē. Šo mācību laikā Ķeipenes teritorijā tika izspēlēts scenārijs, kad robežkontroles punktā dokumentu pārbaudes laikā tiek saņemta informācija, ka ir noreaģējusi radiācijas mērīšanas ierīces par iespējamu radiācijas devas paaugstinātu līmeni. Transportlīdzekļa vadītājs, nojauzdams, ka var tikt aizturēts, uzsāk bēgšanu un dodas valsts teritorijā. Bēgšanas laikā autovadītājs nesavalda transportlīdzekli, zaudē vadāmības kontroli un ietriecas cilvēku pūlī.

Šāda mēroga pasākumā, kas tika organizēts sadarbībā ar valsts operatīvo un atbildīgo dienestu koledžu kadetiem, LU PSK studiju programmas “Ārstniecība” 3. kursa studējošie piedalījās pirmo reizi, gūstot vērtīgu pieredzi, kas sniedza ieskatu ārkārtas situācijas izspēlē pilsētvides apstākļos, izmantojot teorētiskās zināšanas un profesionālās praktiskās iemaņas, kas apgūtas koledžā saistībā ar katastrofu medicīnu.

Studējošie un LU PSK mācībspēki ir gandarīti un pagodināti, ka mums bija šī lieliskā iespēja piedalīties pasākumā, lai labāk un pilnvērtīgāk izprastu profesionālās mijiedarbības mehānismu nodrošināšanu starp operatīvajiem un atbildīgajiem dienestiem, izpildot dažādas lomas, kas saistās ar daudzpusīgu procesu izpratni par notiekošajām darbībām šādos gadījumos, pielietojot vajadzīgo aprīkojumu un ekipējumu.

"LU PSK ir patiesi pagodināta, ka topošajiem ārsta palīgiem (feldšeriem), tika dota šī vērtīgā pieredze. Šāda scenārija izspēle reālos pilsētvides apstākļos neapšaubāmi studējošajiem sniedz plašāku priekšstatu par savas nozares profesionālo pienākumu izpildes kvalitāti un atbildīgu rīcību kā darba ikdienas, tā arī ārkārtas situācijās. Kā arī paver iespēju studējošajiem izprast valsts dienestu profesionālo pienākumu izpildes amplitūdas robežas, pielietojot specifiskas zināšanas un aprīkojumu, kas palīdz nekavējoties reaģēt un novērst neatgriezeniskas sekas vai kaitējumu ikvienam notikumā iesaistītajam," par studentu iesaistīšanu aizvadītajās apmācībās atzīst LU PSK Ārstniecības katedras vadītāja Janeta Strazdiņa.

LU PSK pateicas par sadarbību un aktīvu līdzdalību NMPD – paldies, direktorei Lienei Cipulei par atbalstu operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa nodrošināšanā abās pasākuma dienās, Medicīniskās kvalitātes vadības centra vadītājam Igoram Bobrovam par pasākuma dalībnieku iepazīstināšanu ar NMPD gatavību un rīcību vietēja un reģionāla mēroga ārkārtas situāciju paaugstinātas radiācijas un radioaktīva piesārņojuma gadījumos, BAC “Imanta” NMPD ārsta palīdzei Jekaterinai Rubānei un OMT vadītājam Agrim Lipstavam, īpašs paldies BAC “Imanta” OMT vadītājam Andim Doļģim par aktīvu iesaisti ārkārtas situācijas darbībā, transportējot cietušos otrajā mācību dienā.

LU PSK administrācija izsaka pateicību par pasākuma organizēšanu un realizēšanu: Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas Ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbu katedras vadītājam Andrim Molotanovam, Valsts policijas koledžas Policijas tiesību katedras docentei Ērikai Krutovai, Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes un imigrācijas dienestu priekšmetu katedras docentam Robertam Vikainim un LU PSK docētājai Maijai Zutei.
Paldies, LU PSK studentu komandai par drosmi un atsaucību piedalīties pasākumā!