27.10.2021
Intervija ar LU PSK lektori Inetu Zaharevsku
Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas (LU PSK) Ārstniecības katedras lektore Ineta Zaharevska nesen kļuvusi par LU PSK ģimenes locekli, tāpēc aicinājām viņu uz interviju, lai iepazītos nedaudz tuvāk.
Labdien, Ineta! Priecātos, ja Jūs mums pastāstītu vairāk par sevi un to, kur studējāt?
Labdien! Jau 21 gadu ar interesi apgūstu visu, kas var būt saistīts ar fizioterapiju. 2000. gadā iestājos Daugavpils Universitātē specialitātē “Fizioterapeits” un pēc absolvēšanas sāku strādāt NRC “Vaivari”, kur guvu milzīgi lielu pieredzi pacientu atveseļošanā un redzēju jaudīgu multidisciplinārās komandas darbu pacientu rehabilitācijas procesā. Vēlāk sāku strādāt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas nodaļā, kur mans darbs lielākoties bija saistīts ar kardioloģiskiem pacientiem. Interesantu pieredzi guvu klīnikā Diamed, kur veidoju un vadīju Rehabilitācijas nodaļu. Darba pieredzi esmu guvusi veselības aprūpes iestādēs – slimnīcās, ambulatorās veselības aprūpes iestādēs, rehabilitācijas centros, privātklīnikās un trenažieru zālēs, kas ļauj izprast klientu atveseļošanās iespējas.
Tāpat 2019. gada janvārī dibināju biedrību FizioDraugi, kuras mērķis ir rehabilitācija, sabiedrības veselība un veselības izglītība. Biedrība piedalās dažādos sociālos projektos, kuros palīdz cilvēkiem izzināt sevi, savu fizisko un garīgo veselību, un organizē veselības dienas uzņēmumos, dienas centros, tādējādi informējot sabiedrību par dažādām veselības tēmām. Biedrības darbā neizpaliek arī praktiskā puse – vingrošana fizioterapeita pavadībā. Pašlaik ir sava privātprakse, kur darbs ar klientu ir individuāls, ar skrupulozu pieeju klienta fiziskajam ķermenim, viņa psihosomātikai.
Paralēli tam visam padziļināti apgūstu arī kinezioloģiju (ķermeņa valodu fizioterapeita darbā), kas man sniedz informāciju vairāk nekā pats klients. FDM – Fascial Distortion Model ir man palīgs pacientiem ar akūtām sāpēm. Aromterapija ar kinezioloģiju palīdz sakārtot psihosomātiku. Jaunā gandarījuma darba vieta ir LU PSK.
Kā nokļuvāt līdz fizioterapijai?
Jau bērnībā es centos visiem izpalīdzēt, iepriecināt, katrā sastaptajā cilvēkā meklēju visu pozitīvo un to izcēlu citu priekšā, parādot, ka visiem cilvēkiem piemīt labais un gaišais. Mani saistīja viss neparastais, mistiskais, noslēpumainais. Kad klases audzinātāja interesējās par ko es vēlos kļūt nākotnē, tā īsti nezināju, mani saistīja vēsture un psiholoģija. Universitātē izvēlējos sev piemērotu specialitāti – FIZIOTERAPEITE. Sākumā pat neapzinājos, ka šī profesija būs mans dzīves aicinājums - mana misija. Liels ieguldījums, manas apziņas mainīšanā, bija Universitātes pedagogiem, par ko izjūtu milzīgu gandarījumu un pateicību.
Mums zināms, ka šī ir Jūsu pirmā pieredze kā docētājai. Kā nolēmāt, kas pamudināja nodot savas zināšanas tālāk studentiem, un kādas ir sajūtas, esot docētājas kurpēs?
Man vienmēr paticis dalīties ar savu pieredzi un zināšanām. Kad aicināja piedalīties semināros, es ar aizrautību un degsmi dalījos ar savu pozitīvo enerģiju un prasmēm. Klausītājiem pasniedzu nepieciešamo informāciju saprotamā valodā, ne medicīniskiem terminiem - vienkāršoti, kas ļauj īsā laikā izprast apjomīgo vielu. Lai gan kā docētājai man šī ir pirmā pieredze, bet varu teikt, ka tā ir tikpat iedvesmojoša kā fizioterapeita darbs.
Kāda ir koledžā valdošā atmosfēra un noskaņa?
Vēlos teikt, paldies LU PSK vadībai par uzaicinājumu darboties prestižā izglītības iestādē. Kolektīvs šeit ir draudzīgs, smaidīgs, pretimnākošs, ieinteresēts iepazīties un izpalīdzēt.
LU PSK studentiem šobrīd lasāt studiju kursu "Estētiskā sejas un dekoltē manuālā pašmodulācija" - vai varat vienkāršiem vārdiem plašāk pastāstīt, ko studenti apgūst šajā kursā?
Šis kurss skaidro, kā ķermeņa muskuļi spēcīgi ietekmē sejas krunku veidošanos, sejas noslīdēšanu un ādas tonusa samazināšanos. Man kā fizioterapeitei tas bija milzīgs izaicinājums un pierādījums sev, ka manas specialitātes zināšanas var sniegt lielu ieguldījumu skaistumkopšanas nozarei. Studentes ar interesi apgūst manu skatījumu, kā var uzlabot sejas vaibstus, sejas ādas tonusu caur ķermeņa izmaiņām, caur ķermeņa diagnostiku, novērojumiem ķermeņa valodā, tādēļ man ir milzīgs gandarījums, kad redzu, kā studentes izprot tēmas būtību un pašas iedziļinās sava ķermeņa izmaiņās.
Balstoties uz savu pieredzi, kas, Jūsuprāt, ir svarīgākās prasmes, kas jāapgūst topošajiem skaistumkopšanas speciālistiem?
Mūsdienu skaistumkopšanas speciālistiem ir aktuāli pārzināt klienta ķermeņa vizuālu diagnostiku, stājas izmaiņas, veselības sūdzības, psihoemocionālo stāvokli, kas speciālista darbu padara kvalitatīvāku, ērtāku un sniedz klientam ātrāku rezultātu.
Vai skaistumkopšanas nozarei Latvijā ir nākotnes perspektīvas?
Skaistumkopšanas nozarei ir pārmaiņu priekšvakarā, kas šo nozari drīzumā restartēs un uzlabos. Es domāju, ka skaistumkopšanas nozarei ir fantastiskas perspektīvas, tikai jāspēj virzīties, pielāgoties laikam.
Vai darbs Fizioterapijas nozarē prasa lielus izaicinājumus?
Fizioterapeita darbā liktenis mani ir vadījis un mācījis kontaktēties ar dažādām pacientu grupām, vecumiem un diagnozēm. Pašlaik izaicinājums – sniegt palīdzību klientiem attālināti, tas dot ļoti labas atsauksmes un gandarījumu no sasniegtā rezultātā. Izaicinājumi mūs attīsta un pilnveido. Es savā darba pieredzē ar tiem sastapos bieži, taču pašlaik šie izaicinājumi man nes prieku un aizrautību.
Lūdzu, nosauciet trīs lietas, ko augstu vērtējat LU PSK darbībā?
Novērtēju, ka koledža nodrošina ar zināšanām un praktiskajām iemaņām topošos speciālistus, tā ir atvērta inovācijām un aicina uz sadarbību jaunus docētājus, ar nākotnes redzējumu. Novērtēju arī sadarbību ar ārzemju studentiem ERASMUS+ programmas ietvaros.