10.06.2021
Intervija ar LU PSK Ārstniecības katedras lektori Lidiju Naumenko
Konfūcijs ir teicis: „Atrodi darbu, kas Tev patīk un Tev nekad vairs nebūs jāstrādā”. Tieši pēc šāda principa dzīvo arī Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas (LU PSK) Ārstniecības katedras lektore un koledžas absolvente Lidija Naumenko. Viņai skaistumkopšana ir ne tikai darbs, bet arī vaļasprieks. Lai uzzinātu vairāk par Lidiju, aicinājām viņu uz sarunu.
Labdien, Lidija! Sāksim ar iepazīšanos. Sākumā lūdzu, pastāstiet par sevi un savu darbu!
Esmu laimīgi precēta trīs bērnu māte un daru darbu, kas man sagādā prieku. Mana profesionālā darbība skaistumkopšanas nozarē norit vairākos virzienos saskaņā ar iegūto kvalifikāciju. Veicu visdažādākās procedūras ādas ārējā izskata uzlabošanai, vadu seminārus jau esošiem skaistumkopšanas speciālistiem par noteikta zīmola produktiem, veicot profesionālo procedūru demonstrācijas atbilstoši protokolam, piedalos ārvalstīs rīkotajās apmācībās, kā arī vadu lekcijas topošajiem skaistumkopšanas speciālistiem priekšmetā Estētiskā kosmetoloģija.
Kā izvēlējāties savu profesionālo karjeru saistīt ar skaistumkopšanas nozari?
Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā nav mana pirmā profesija, bet ilgos gados izlolots, apzinīgs lēmums. Vienmēr skatījos ar apbrīnu uz ārsta profesiju – atbildīgs darbs, kas paredz palīdzību cilvēkiem un pieprasa pamatīgas zināšanās tajā jomā, kas ne katram ir pa spēkam. Vai neizklausās pēc kārtīga izaicinājuma? Vai palīdzība cilvēkiem nav tas, ko vienmēr vēlējos darīt? Pilnīgi noteikti, tādēļ ārsta profesija man vienmēr bija īpašā cieņā. Bet ģimenē, no kuras nāku, neviens nekad nav bijis saistīts ar medicīnu. Iespējams, ka tieši tādēļ doma studēt medicīnu piemeklēja mani pārāk novēloti. Pieliekot punktu nereāliem sapņiem par ārsta profesiju, beidzot pamanīju to, ko bez īpašām pūlēm daru katru dienu un ar lielu interesi sekoju visiem jaunumiem – skaistumkopšanas nozari. Profesiju skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā izvēlējos, jo tā vislielākā mērā saistīta ar medicīnu.
Latvijā ir vairākas koledžas, kas piedāvā apgūt šo profesiju, kā izlēmāt studēt tieši LU PSK?
Apzinoties, ka kosmetoloģija un medicīna ir cieši saistītas, izvēlējos Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžu, lai nodrošinātu sevi ne tikai ar Latvijā visaugstāko profesijas kvalifikācijas līmeni, bet arī ar pamatīgu zināšanu bāzi medicīnā.
Kas visspilgtāk palicis atmiņā no studiju gadiem?
Visspilgtāk atmiņā no studiju gadiem palikusi kvalifikācijas prakse, kuru uzskatu par ļoti nozīmīgu posmu visu trīs studiju gadu laikā. Tā deva man pārliecību par to, ka esmu izvēlējusies sev atbilstošu profesiju, kurā spēju kvalitatīvi un atbildīgi veikt uzticētos pienākumus. Manuprāt, nav viegli novērtēt savu darbu objektīvi, bet redzot to, ka klienti atgriežas, atkārtot procedūru, un rekomendē manis sniegtos pakalpojumus saviem radiem un draugiem, izpratu, ka mans darbs tiek novērtēts ļoti pozitīvi. Šī apziņā sniedza man lielu gandarījumu un kalpoja kā virzītājspēks manai tālākai attīstībai šajā jomā, motivējot celt savu kompetenci augstākā līmenī.
Vai vienmēr vēlējāties kļūt par lektori? Kāds bija Jūsu ceļš līdz šim amatam?
Skaisti gan skanētu mana atbilde, ka lektores darbs ir tas, par kuru sapņoju visu savu mūžu. Bet tā nu tas nebija. Jo par darba iespējām skaistumkopšanas nozarē, būdama studente, domāju ļoti šauri. Saņemot aicinājumu vadīt lekcijas topošajiem skaistumkopšanas speciālistiem studiju kursā „Estētiskā kosmetoloģija”, sajutos ne tikai pagodināta par šādu piedāvājumu, bet man šķita, ka no laimes ceļos spārnos. Man nebija ne mazāko šaubu, ka tas ir tas, ko vēlos uzņemties. Sirds dziļumos jutu, lai vai kas, bet man tas ir pa spēkam un sagadās neviltotu prieku un gandarījumu, jo biju gatava dalīties savās zināšanās un uzkrātajā pieredzē.
Paralēli lektores pienākumiem Jūs arī turpināt strādāt kā skaistumkopšanas speciāliste. Kā Jums tas izdodas? Vai dažreiz nevēlaties paņemt no visa pauzi?
Manā skatījumā nekā nav par daudz, bet tieši tik cik vajag labam savstarpējam balansam, kad viena darba sfēra papildina otru, kad sieviete ģimenē spēlē vairākas lomas un ir daudzpusīga, interesanta, pievilcīga, kad bērniem nav liegta iespēja mācīties arī patstāvību. Turklāt lektores darbs liek smalkāk iedziļināties skaistumkopšanas nozares niansēs. Savukārt profesionālā darbība citā skaistumkopšanas nozares virzienā kalpo, kā lielisks papildinājums, lai nodrošinātu pēc iespējas kvalitatīvāku lektores pienākumu veikšanu. Teorētiskās zināšanas līdz ar personīgo pieredzi ir saistošākas un vērtīgākas studentiem par sausu teoriju, kas nav pārbaudīta un pieslīpēta individuālajā praksē.
Kā Jums veicās ar docēšanu attālināto studiju laikā? Kas sagādā vislielākās grūtības?
Manuprāt, viss izdevās veiksmīgi. Sākumā biedēja doma, ka, iespējams, lekcijas stāstīšu savam datoram, skatoties iepriekš sagatavotos lekcijas materiālos. Tādēļ īpaši svarīga bija tūlītējā atgriezeniskā saite, kuru saņemu no studentiem jautājumu veidā. Tas lika saprast, ka otrajā pusē ekrānam ir zinātkāri un patiesi ieinteresēti klausītāji.
Kas, Jūsuprāt, ir pati svarīgākā lieta, kas jāapgūst topošajiem skaistumkopšanas nozares speciālistiem?
Pati svarīgākā lieta, kas jāapgūst topošajiem skaistumkopšanas nozares speciālistiem, ir prasme rast pareizo pieeju konkrētajam klientam, izprotot tieši viņa vēlmes, jo kā teicis Vasilijs Lielais: „Kad priecājas sirds, seja atplaukst”.